Hormonální jógová terapie

pro ženy dle Dinah Rodrigues

„Hormonální jóga je takový zázrak, který doporučuji vyzkoušet.“

• Ahoj Šáry,
DOSTALA JSEM REGULÉRNÍ MENSTRUACI JUPÍÍÍ! Jsou to téměř 3 roky od té doby, co jsem vysadila antikoncepci a co jsem nedostala přirozeně menstruaci a je to dva a půl měsíce, co pravidelně cvičím hormonální jógu a je to tady! (první velký úspěch přišel již po měsíci a půl - špinění). Víc viz celý příběh v příloze, u kterého budu ráda, když ho předáš dál a někomu tak třeba pomůže najít motivaci k cvičení a vyřešit tak problémy přírodní cestu.

Snažila jsem se to napsat co nejstručněji, ale bohužel se mi to nepovedlo, takže se moc omlouvám za takovou slohovku. Mám v plánu založit si blog, kde bych se tomu chtěla více věnovat a pomoct holčinám, které mají stejný problém jako já (dost jsem si toho za tu dobu nastudovala),  věřím, že jich bude spousta, jen se o tom nemluví a v češtině o tom nikde nejsou žádné ucelené informace.

Těším se zas někdy na opakovací lekci HJT.
A.

How I got my period back – A.

Začnu úplně od začátku. Měsíčky jsem dostala ve 12 a měla jsem je naprosto pravidelně bez jediných problémů až do 16 let, kdy jsem začala brát antikoncepci.

Antikoncepci jsem brala 5 let a v průběhu té doby se mi začaly objevovat migrény, které se čím dál zhoršovaly, až mě to cca jednou za měsíc vyřadilo z provozu a jen jsem ležela a běhala na záchod. Gynekoložka mi i tak nedoporučovala vysadit antikoncepci, protože nebylo jisté, že to spolu souvisí - byla jsem naivní a věřila jí. Zároveň jsem v tu dobu řešila problémy ve vztahu, takže jsem začala hodně cvičit (byla jsem zvyklá cvičit od mala, hrávala jsem volejbal a lakros, později jsem byla i v juniorské lakrosové reprezentaci na MS). Nicméně jsem to s cvičením začala dost přehánět (cvičila jsem 2x denně přes hodinu, vstávala jsem v 6:30 a šla běhat, trénovala jsem na půlmaraton a další trialové závody, v 5:30 jsem vstávala do fitka pak šla do práce a k tomu škola - dokončovala jsem bc. a večer jsem měla trénink lakrosu, do toho jsem hodně řešila jídlo - jedla jsem "super zdravě", počítala kalorie a zapisovala si to do aplikace...ano byla jsem blázen...).

I přesto jsem si vůbec nepřipadala nijak ve stresu, naopak mě to takhle vyhovovalo, ale mému tělu asi ne. Když jsem se s přítelem rozešla a vysadila antikoncepci (březen 2016), zjistila jsem, že nemám menstruaci.

Na gynekologii jsem s tím šla až v červenci 2016, doktorka mi udělala krevní testy, ultrazvuk a cytologii - vše bylo v pořádku, ale píchla mi Agolutin (progesteronovu injekci), po které bych do dvou týdnů měla dostat ms – nic. Šla jsem tam tedy za dva týdny znovu, znovu injekce a zase bez výsledku. Doktorka, řekla, že je to zvláštní, že neví, proč nemenstruuju, prý si tělo musí zvyknout. Na konci léta 2016 jsem odlétala do Austrálie, takže doktorka řekla, že vše je podle ní v pořádku, a že ms přijde. Nepřišla...

Po mém návratu z Austrálie, (tam jsem to vůbec neřešila, žila jsem v domnění, že je vše OK a že to přijde. Hodně jsem ale za tu dobu přibrala, i přesto, že jsem pořád běhala a jedla "zdravě"), jsem šla znovu na gynekologii (léto 2017), kde mi gynekoložka znovu udělala všechny vyšetření - zase vše v pořádku. Řešení - buď znovu nasadit antikoncepci (protože "přeci nechci ještě děti..."), nebo nasadit hormonální léčbu. Oboje jsem odmítla s tím, že chci nejdřív zjistit, co mi je, než se rozhodnu brát nějaký hormony (po zkušenosti, jak moje tělo reagovalo na antikoncepci šílenými migrénami, které se mi po vysazení zlepšily - nezmizely úplně, ale frekvence a intenzita je o 200% lepší).

Tady začalo moje běhání po doktorech s neskutečně dlouhými termíny na objednání, nejdříve mě poslala na endokrinologii, tam jsem byla poslána znovu na krev a na CT hlavy, jestli nemám nádor hypofýzy. Tady jsem poprvé viděla moje výsledky krve - testosteron a DHEAS těsně nad hranicí, veliký rozdíl mezi LH a FSH a nizoulililinký estradiol, těsně nad hranicí minima – OK, nic nebylo extra mimo normu, ale úplně v pořádku na 23 letou holku mi to teda nepřipadalo. Endokrinolog mě s podezřením na PCOS poslal na specializovanou endokrinologickou gynekologii u Apolináře. To znamenalo další čekání na objednání a zase vyšetření krve, tentokrát několikrát po sobě, aby bylo vidět, jak se hodnoty změnily.

Mezitím, jsem už ale začala jednat sama, usoudila jsem, že mám PCOS a začala jsem si to přírodně léčit. Změnila jsem stravu z fitness stravy na low carb, zkoušela jsem různé doplňky stravy a bylinky a trochu omezila cvičení (rozuměj cvičení pořád 4x týdně...). Hladiny hormonů se mi zlepšily, estradiol stoupnul, FSH a LH krásně vyrovnané, Testosteron i DHEAS v normě. U Apolináře mi paní doktorka nakonec PCOS vyvrátila s výsledkem, že taky neví, proč nemenstruuju, ale estradiol a progesteron jsem měla pořád dost nízký, takže mi předepsala progesteronovou a estradiolovou léčbu. Byla jsem z toho dost nešťastná, hormony se mi brát nechtěly, ale už jsem chtěla dostat menstruaci, tak jsem do toho šla.

Zabralo to. Hned po prvním měsíci jsem dostala "menstruaci" (květen 2018). Jenže během léta jsem byla na dost aktivních dovolených, kde to nebylo úplně reálné brát, takže jsem se rozhodla to vysadit a doufala jsem, že mi to hormonální systém nastartovalo a že bude fungovat sám, ale nefungoval.

Rozhodla jsem se to vzít 100 % do svých rukou. Pokračovala jsem v LC stravování, v bylinkách a doplňkách stravy a našla jsem na internetu hormonální jógu... Na internetu jsem taky už nehledala jen léčení PCOS, ale vše možné a díky americkým a australským youtuberkám jsem zjistila, že můj problém bude způsoben nadměrným cvičením a nedostatečnou stravou, že moje diagnóza je „hypothalamic amenorrhea“.

V listopadu jsem přišla na tvůj kurz HJT a od té doby cvičím pravidelně, začala jsem také hodně jíst úplně všechno jídlo, omezila jsem běhání a přestala úplně cvičit (podle rad z knížky No Period Now What, kterou jsem si koupila na Amazonu) Cvičila jsem jen hormonální jógu...

Po dvou týdnech cvičení jsem měla šílenou migrénu a zhoršila se mi pleť, byla jsem za to ale vlastně ráda. Navíc jsem v průběhu prvních dvou týdnů cítila takový zvláštní chlad v oblasti vaječníků. Zní to divně, ale já mám problém s prokrvováním končetin, je mi permanentně zima na prsty a teď jsem měla pocit, jako kdybych měla neprokrvené vaječníky a potřebovaly zahřát... Nevím přesně, kdy to přestalo, ale už se mi to neděje. Migrénu jsem dostala ještě jednou, a to po třech týdnech cvičení, tuším. Začala jsem také cítit dole větší vlhkost a mít větší chuť na sex.

Po měsíci a půl cviční - na začátku ledna jsem začala špinit. Nebyla to ještě úplně regulérní menstruace, ale za celé 3 roky, co tohle všechno řeším, se mi nic takového nestalo...

Strašně mě to namotivovalo pokračovat v cvičení a včera (po 32 dnech) jsem dostala druhou, už regulérní, menstruaci!

Mám neskutečnou radost a jsem strašně ráda, že jsem hormonální jógu našla. Upřímně si myslím, že tomu pomohla kombinace omezení cvičení, navýšení jídla, ale hormonální józe připisuji asi největší zásluhu.

Děkuju